Logo Gminy Lubiewo
Powróć do: strona główna

Gmina Lubiewo

Widok z lotu ptaka na zabudowania Gminy Lubiewo

Gościnna i atrakcyjna Kraina Trzech Wież nad Borami, zajmująca południową część dużego kompleksu Borów Tucholskich, to nie tylko wspaniałe walory krajobrazowo – przyrodnicze, liczne jeziora, przewaga lasów i uzdrawiające powietrze, to przede wszystkim 11 sołectw, w których mieszkają i pracują czynnie zaangażowani w życie społeczne mieszkańcy. 

Położona jest w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie tucholskim, przy drodze wojewódzkiej Łódź -Świecie –Chojnice – Koszalin. Zajmuje południową część największego w Europie kompleksu leśnego – Bory Tucholskie. Ma charakter wielofunkcyjny, a najważniejsze funkcje pełnią rolnictwo, turystyka i agroturystyka. Dysponuje ponad 1000 miejsc noclegowych, co stanowi ponad 40% ogółu miejsc noclegowych całego powiatu tucholskiego, Główne atuty gminy to: bogate walory krajobrazowo-przyrodnicze (lasy zajmują 42% powierzchni gminy) rzeka Brda, 21 jezior, rozległy Zalew Koronowski, czyste powietrze i cisza. Powyższe atuty przesądziły o lokalizacji, głównie nad Zalewem Koronowskim kilku ośrodków wczasowych, które zapraszają na wczasy kolonie, obozy żeglarskie czy konferencje. Predyspozycje środowiska przyrodniczego sprzyjają sportom żeglarskim, oraz turystyce kajakowej. Przebiega tędy odcinek spływu kajakowego „Szlak Brdy”.

Widok z lotu ptaka na zabudowania Gminy Lubiewo
Widok z lotu ptaka na jeziora i łąki Gminy Lubiewo

Ciekawostki turystyczne Jedna z nielicznych w kraju przeprawa promowa, którą płynąc możesz:

  1. podziwiać uroki Zalewu Koronowskiego,
  2. Szlak Trzech Wież nad Borami im. Włodka Dębickiego, który na trasie Lubiewo – Bysław – Bysławek – Lubiewo wytyczają wieże zabytkowych Kościołów otulone pięknymi borami. Należą do nich następujące świątynie:
    • Lubiewo – Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowano w latach 1841-1842 w stylu neoromańskim. Dwadzieścia lat później dostawiono do niej wieżę (1861). Do najciekawszych zabytków sakralnych należy zaliczyć neobarokowy ołtarz główny z II połowy XIX w. z barokowym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami Wojciecha i Stanisława (II połowa XVIII w.) Interesujące są także boczne ołtarze i rokokowo klasycystyczna chrzcielnica z zapieckiem przedstawiającym płaskorzeźbę Chrztu w Jordanie.
    • Bysław – świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego powstała w latach 1886-1888. Zbudowana została w stylu neogotyckim. Do najciekawszych zabytków należą dzwony z 1636 r. i 1887r., granitowa kropielnica z rytym napisem „A.O. 1747 X MP”, rokokowa monstrancja z ok. 1770 r., barokowy pacyfikał z końca XVIII w., a także późnobarokowe feretrony. Zespół klasztorny w Bysławku – powstał w 1602 r. przez rozbudowę dworu Żalińskich. W barokowo-klasycystycznym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, na uwagę zasługuje kaplica Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, wczesnobarokowy ołtarz w kaplicy ukrzyżowania. Z XVIII w. zachowały się ławy barokowe oraz konfesjonał. 

Koneserom kultury i zabytków oferujemy ponadto: 

  • Muzeum narzędzi rzemieślniczych w Bysławku
  • Kamienna Drogę Krzyżowa kończąca się Golgotą
  • Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej nad jeziorem Minikowskim na terenie zwanym Kozim Bórkiem gdzie prowadzone są Nabożeństwa Fatimskie w okresie od 13 maja do 13 października oraz znajduje się źródełko o właściwościach leczniczych, oraz inne zabytki, w których straszy, a może nie – któż to wie?