Apel do mieszkańców dotyczący utrzymania zwierząt domowych!
Wójt Gminy Lubiewo w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przypomina o obowiązkach jakie ciążą na właścicielach zwierząt domowych.
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lubiewo:
1. Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.
2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązane są trzymać je na terenie swojej nieruchomości.
3. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.
4. Padlinę zwierząt należy usuwać niezwłocznie, dostarczając ją do zakładu zajmującego się utylizacją zwłok zwierzęcych i ich części.
Ponadto zgodnie z art. 9 ust. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp dowody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.
Obowiązkowe szczepienia ochronne
Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.
Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów
Nie trzymanie psa na uwięzi poza ogrodzonym terenem gospodarstwa grozi sankcjami prawnymi. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny albo karze nagany (art. 77 ustawy Kodeks Wykroczeń). Zaniechanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu psa może nie tylko skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie. W przypadku kiedy pies w wyniku pogryzienia spowoduje u innej osoby obrażenia, właściciel psa może odpowiadać jak za przestępstwo.
Za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel!