Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Piątek, 12 lipca 2024
Imieniny: Jan, Wera, Brunon
pochmurno
27°C

Apel o oszczędzanie wody!

 

Zdjęcie do Apel o oszczędzanie wody!

Zwiększenie częstości występowania ekstremalnych zjawisk atmosferycznych takich jak susze, okresy upałów przerywane intensywnymi deszczami, burze, trąby powietrzne przyczyniają się do niedostatku wody pitnej. Zjawisko to dotyczy również i naszej gminy, budząc jeszcze większe obawy, kiedy nastąpiła awaria ujęcia wodnego w hydroforni w Bysławiu. Dobrze, że cała sieć wodociągowa jest połączona i można zabezpieczyć zapotrzebowanie na wodę dla mieszkańców Bysławia, Wełpina, Bysławka, Klonowa, Minikowa, Płazowa, Lubiewic z ujęć Lubiewa i Suchej. Mimo wszystko, należy podjąć działania mające na celu oszczędzanie wody pitnej, by woda w kranie była dostępna dla wszystkich mieszkańców gminy.

Mając na uwadze dobro nas wszystkich, zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszej gminy o oszczędne gospodarowanie wodą i powstrzymanie się od jej zbędnego zużycia, w tym do podlewania ogródków, trawników, napełniania dużych basenów czy mycia samochodów. Woda z wodociągu powinna być używana jedynie do celów spożywczych i higienicznych mieszkańców oraz zwierząt gospodarskich.

 Brak reakcji ze strony odbiorców może skutkować czasowym zakłóceniem dostaw wody !!!

Joanna Jastak

Wójt Gminy Lubiewo

 

 
Poniżej przedstawiamy 10 praktycznych porad, jak zmniejszyć zużycie wody:


I. Weź prysznic zamiast kąpieli — pozornie wydaje się nam, że biorąc kąpiel zużywamy mniej wody. Jednak prawdą jest, że w przeciętnej wannie mieści się aż ok. 180 litrów wody. Dla porównania — szybki prysznic to zużycie ok. 50 litrów.

2. Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów oraz golenia — przy myciu zębów czy goleniu brody woda nie musi być odkręcona przez cały czas. Jednak wiele osób o tym zapomina, zużywając niepotrzebnie wiele litrów.

3. Nie odkręcaj kranu w pełni — by umyć twarz czy ręce nie ma potrzeby odkręcania pełnego strumienia wody. Wystarczy delikatny strumień, który da taki sam efekt, a kolejne litry wody zostaną zaoszczędzone.

4. Włączaj pranie przy pełnej pralce — każdorazowe włączenie pralki powoduje zużycie takiej samej ilości wody, bez względu na to ile wsadu znajduje się w środku. Dlatego warto poczekać na moment, kiedy pralka zapełni się praniem, niż puszczać kilka niepełnych prań. W razie nagłej potrzeby — pamiętajmy o korzystaniu z programów oszczędzających zużycie wody.

5. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą — pełen zlew naczyń umyty pod bieżącą wodą to strata hektolitrów wody. Jak to zmienić? Wystarczy nalać do zlewu wody z płynem, umyć wszystkie naczynia, a następnie spłukać je pod bieżącą wodą, czy też wymienić wodę na czystą i je opłukać.

6. Zainwestuj w zmywarkę do naczyń - zmywarka o szerokości 60 cm w zależności od wybranego programu i w różnych modelach urządzeń może zużyć od 5 do 30 litrów na cykl mycia. Kiedy tę samą liczbę naczyń umyjemy ręcznie, zużyjemy Ok. 80 litrów wody. Różnica jest więc olbrzymia. Jeśli dodatkowo nasze urządzenie wyposażone jest w tryb ECO, to przy jednym cyklu zużyjemy zaledwie kilka litrów wody.

7. Napraw zepsuty kran oraz spłuczkę — w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 1 wody, a z nieszczelnego kranu 30 1. Dokręćmy wszystkie krany i spłuczki, sprawdźmy uszczelki — każda kropla wody jest ważna, a prawidłowo działające instalacje sanitarne mogą zaoszczędzić w ciągu roku nawet 10 tysięcy litrów wody.

8. Wymień spłuczkę na oszczędzającą wodę — w ubikacjach w zabudowie standardem są przyciski do spłuczek dzielące pobór wody na mały i duży (w zależności od potrzeby). Dlatego, jeśli nadal masz w domu spłuczkę z jedną opcją poboru wody i za każdym razem spłukujesz niepotrzebne litry wody — zmień to.

9. Nie wylewaj wody, która może się jeszcze przydać — pomyśl jak możesz wykorzystać wodę, która już została użyta, Przykładowo: woda po kąpieli przyda się do sprzątania.

10.Zbieraj deszczówkę — woda z deszczówki doskonale nada się na podlewanie kwiatów i roślin, A dostajemy ją zupełnie za darmo — dlaczego więc z niej nie korzystać?

Oszczędzanie wody w domu jest korzystne nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska. Są proste sposoby, jak zminimalizować marnotrawstwo wody, np. poprzez naprawę przeciekających kranów, zmianę nawyków w łazience, zbieranie deszczówki, czy zakładanie ogrodów deszczowych.

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.