Zapraszamy na spotkanie z Panem Januszem Kalinowskim.

Odsłony: 12

W piątek tj. 15.09.2023r. o godz. 16:00 w SP w Bysławiu zapraszamy na spotkanie z Panem Januszem Kalinowskim.

Spotkanie odbędzie się w sali multimedialnej (wejście od ulicy Wiatrakowej w piwnicy)

Kim jest Pan Janusz Kalinowski ?

JANUSZ KALINOWSKI (od siedmiu lat wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz) – legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km). Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju, wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce).

Swą przygodę edukacyjną, sportową i podróżniczą rozpoczął we Wrocławiu, studiując początkowo na Akademii Wychowania Fizycznego, a potem na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilka lat organizował na Dolnym Śląsku dziesiątki imprez o różnym charakterze, w tym słynny wówczas Rajd Uniwerpol w Karkonoszach dla kilku tysięcy studentów Uniwersytetu i Politechniki, rejs statkiem z Wrocławia do Kołobrzegu dla zbratania obu uczelni, a największym przedsięwzięciem jak na owe czasy była 4-miesięczna wyprawa Scorpion 1977 Jelczem z Wrocławia do Nepalu.

Inicjator Narodowego Biegu Stulecia w 2018 roku dla 100 tys. osób w 100 miejscowościach w Polsce oraz m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Katmandu, Londynie i Seulu, a także – wspólnie ze stroną włoską – biegu z miasta Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino począwszy od 2014 roku w 70. rocznicę bitwy.

Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, pedagog, psycholog, terapeuta, ale przede wszystkim dziennikarz (w tym zawodzie przepracował 50 lat, relacjonował wszystkie letnie igrzyska olimpijskie od Montrealu w 1976 roku, dziesiątki mistrzostw świata i Europy) – podróżnik. W sumie odwiedził 82 kraje na sześciu kontynentach spędzając w każdym średnio po kilkanaście dni. W ciągu 50 lat zorganizował około 200 wyjazdów zagranicznych dla ponad 3000 osób.

Jednym z największych jego przedsięwzięć była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu (do bazy pod Mount Everestem) dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach, wybranych spośród blisko 1700 zgłoszonych osób. Z tego wydarzenia powstał pełnometrażowy film “Everest dla każdego”, którego jest współtwórcą.

Dziś jest to jedyny taki klub w Polsce, który nie ma ani jednego pracownika na etacie, działa przez siedem dni w tygodniu, “obsługuje” ponad 6 tys. osób, organizuje dziesiątki imprez, festiwali, obozów w kraju i za granicą, a także mistrzostw Polski. Z klubem współpracuje elita podróżników i himalaistów, medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy, wybitni trenerzy, fizjoterapeuci i lekarze, aktorzy, muzycy i filmowcy.

Za największy sukces w całym swym życiu Janusz Kalinowski uznaje uratowanie od śmierci narkotycznej Jerzego Górskiego, który resztkami sił i zdrowia dotarł do PAP, gdzie wówczas pracował red. Kalinowski. Przez rok mieszkał u niego, trenował, ćwiczył, a organizm zaczął się tak odbudowywać, że w USA został mistrzem świata w podwójnym triathlonie – Double Ironman (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu).

Opowieści m.in. Janusza Kalinowskiego spisał Łukasz Grass, a na podstawie książki “Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” powstał scenariusz filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą (Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos), który zachwycił recenzentów i zdobył wiele nagród na festiwalach.