Odsłony: 0
W minioną sobotę (22 czerwca) zakończyliśmy I rok funkcjonowania Uniwersytetu Dziecięcego WSG filii w Lubiewie. Uroczystość została poprzedzona fantastycznym wykładem prowadzonym w formie warsztatów przez dr inż. Emila Smyka „Płyny – zwykłe, a jednak niezwykłe”. Liczne doświadczenia i zaskakujące efekty wzbudziły w młodych studentach tak wiele emocji, że trudno było nad nimi zapanować.
Po wykładzie nastąpił uroczysty moment wręczenia dyplomów ukończenia roku akademickiego 2018/2019r. Dyplomy wraz z medalami i upominkami odebrało łącznie 63 słuchaczy. Słowa gratulacji i podziękowań dla uczestników i ich rodziców skierowały: Wójt Gminy Lubiewo Joanna Jastak i koordynator UD w Lubiewie Wioletta Szymczak. Specjalne gratulacje i dodatkowe upominki otrzymało 15 studentów za 100% frekwencję podczas całego roku. Uroczystość zakończono grupowym zdjęciem.
Główną ideą działalności uniwersytetu jest
wprowadzenie najmłodszych uczestników do przygody jaką jest nauka, a także
kształtowanie pozytywnych odczuć wokół nauki, które mają znaczący wpływ na
przyszłość edukacyjną dziecka. Dla najmłodszych „zabawa
w studiowanie” to atrakcyjne wzbogacenie poznawanych w przedszkolu czy szkole
tajników wiedzy. Podczas kilku spotkań młodzi studenci mieli okazję nie tylko
wysłuchać ale również bardzo aktywnie uczestniczyć w wykładach prowadzonych
przez kadrę naukową Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz przedstawicieli
innych jednostek. Tematyka była bardzo różna, ale zawsze ciekawa, wzbudzająca
zainteresowanie i niebywałe emocje. Uczestnicy poznali m.in.: poczet królów
polskich, świat poduszkowców i innych zabawek fizycznych, jak być strażakiem,
poznali fascynujący świat kryminalistyki, poznali niesamowitą Australię, a
także zapoznali się ze światem gier komputerowych i planszowych. Dla większości
studentów wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, dla części, szczególnie
tych najmłodszych może czasami były za trudne i nie zrozumiałe, ale i tak wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w
prowadzonych przez wykładowców doświadczeniach, bardzo trafnie odpowiadały na
pytania, a swoimi pytaniami nie raz „zaginały” wykładowców.
Ze strony urzędu gminy, uczestnicy bawili się na zorganizowanym balu karnawałowym, pełnym dobrej zabawy, muzyki, konkursów, niespodzianek i dobrego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, którym serdecznie dziękuję. W trakcie roku akademickiego zorganizowaliśmy wyjazd do Świecia, gdzie jedna grupa dzieci mogła skorzystać z atrakcji pływalni, a druga przeżywała różne emocje na filmie „Corgi – psiak królowej”. Kolejny wyjazd to sala zabaw Tucholiki i kręgielnia w Tucholi. Gdy najmłodsi się bawili, starsi na kręgielni ujawnili swoje talenty i dzielnie rywalizowali. Najlepszym zawodnikom zostały wręczone nagrody. Na kolejny rok przewidziane są również ciekawe wykłady i liczne atrakcje. Zapowiada się interesująco.
Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję na spotkanie po wakacjach. Zapraszamy również nowych studentów, bo w szeregi Uniwersytetu Dziecięcego można wstąpić mając od 5 do 12 lat zawsze. Wystarczy tylko kontakt rodziców lub opiekunów z pracownikami urzędu gminy, wypełnienie formularza i podpisanie umowy. Jest to wspaniała okazja do spotkania się w gronie przyjaznych osób, zdobycia nowej wiedzy czy pozyskania dodatkowych umiejętności.
Koszt opłaty semestralnej wynosi 100 zł (opłata na pół roku). Rok akademicki UD WSG filii w Lubiewie rozpoczyna się w październiku i trwa dwa semestry.
Szanowni rodzice/opiekunowi, serdecznie zapraszamy do składania formularzy przystąpienia do Uniwersytetu (biuro referatu oświaty, kultury, sportu, turystyki i promocji, tel. 512 864 125).
Wioletta Szymczak
Koordynator UD WSG
filia w Lubiewie