„Poznaj Polskę” – 15 000,00zł dotacji na wycieczkę szkolną

Gmina Lubiewo otrzymała kolejne dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” w wysokości 15 000,00zł. Całkowity koszt zadania wynosi 31 360,00 zł.

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” jest wsparciem organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Zadanie to ma również wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych i pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. 

W ramach przyznanych środków, w ostatnich dniach października,  35 osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Krakowa i okolic.

Uczestnicy pokonali łącznie prawie 1500 km!, Na trasie wycieczki zwiedzili Góry Świętokrzyskie, a tam uważaną za najpiękniejszą w Polsce, Jaskinię Raj pełną stalaktytów i stalagmitów i niesamowitych formacji skalnych. Kolejny etap to  Ojcowski Park Narodowy ze słynną Maczugą Herkulesa i zamkiem w Pieskowej Skale. 

Drugi dzień wycieczki należał do Krakowa. Uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, krakowskie planty, dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sukiennice, Kościół Mariacki, kopiec Kościuszki i przywitali się ze smokiem wawelskim.

Trzeci dzień poświęcony został pamięci o historii. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu oraz fabrykę Emalia Oskara Schindlera w Krakowie, gdzie zapoznali się z wystawą opowiadającą o losach miasta i jego mieszkańców w okresie okupacji niemieckiej (1939–1945).