Podsumowanie konkursu ,,Witacz dożynkowy” oraz wojewódzkich dożynek.

W dniu 22 września 2020 roku w Urzędzie Gminy w Lubiewie  odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w ramach kolejnej edycji konkursu na „Witacz Dożynkowy”. W tegorocznym Konkursie ogłoszonym przez Panią Wójt Gminy Lubiewo – Joannę Jastak, udział wzięło 6 Sołectw tj.: Lubiewo, Lubiewice, Klonowo, Minikowo, Sucha i Trutnowo.

Przypomnijmy Komisja przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Sołectwo Lubiewice – otrzymało talon w wysokości 800,00 zł

II miejsce – Sołectwo Trutnowo – otrzymało talon w wysokości 600,00 zł

III miejsce-  Sołectwo Klonowo – otrzymało talon w wysokości 400,00 zł

Pozostałe miejscowości za udział w konkursie i wykonanie witaczy otrzymały talony w wysokości 200,00 zł.

Dodatkowo został ogłoszony konkurs publiczności na witacz dożynkowy, gdzie sołectwo Lubiewice zdobyło najwięcej głosów na witacz poprzez lajkowanie na facebooku, co wiązało się z otrzymaniem dodatkowej nagrody w wysokości 200,00 zł.

Wręczenia nagród oraz dyplomów dokonali Pani Joanna Jastak – Wójt Gminy Lubiewo, wraz z Panem Marcinem Lewandowskim – Przewodniczącym Komisji  Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, którzy podziękowali wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i piękne ustrojenie Gminy Lubiewo.  Nagrody zostały ufundowane ze środków budżetu gminy.

Wszystkim Sołtysom oraz mieszkańcom, którzy przyczynili się do powstania tak pięknych, ciekawych i pomysłowych witaczy, bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy oraz zachęcamy do działania w kolejnej edycji tego konkursu. Z dumą i satysfakcją możemy stwierdzić, że pomysłowość jak i techniki wykonania zasługują na wielkie uznanie, a efekt końcowy zachwycał wszystkich, zarówno mieszkańców, przejezdnych oraz gości podróżujących po naszej gminie.

Witacze Dożynkowe – ich ideą jest zachowanie tradycji budowania przy drogach wjazdowych do poszczególnych wsi słomianych scenografii w okresie dożynek oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

Komisja oceniając wykonane prace konkursowe brała pod uwagę:

– zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania,

– różnorodność użytych do wykonania witacza dożynkowego podstawowych materiałów, naturalnych, takich jak: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła itp.

– walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw, architektura brył

Drugim tematem spotkania było podsumowanie Dożynek Wojewódzkich w Tucholi oraz udział Zespołu Frantówki Bysławskie podczas Dożynek Prezydenckich.

 

W spotkaniu uczestniczyły Panie z KGW z Bysławia oraz Trutnowa, które to podjęły się odpowiedzialnego zadania przygotowanie wieńca dożynkowego, który reprezentował naszą Gminę na wojewódzkich dożynkach w Tucholi. Razem koła otrzymały talon do realizacji w kwocie 1500 zł za wykonanie wieńca dożynkowego.
Dożynki wojewódzkie odbyły się 30 sierpnia br. w Tucholi. Wieniec dożynkowy w korowodzie niesiony był przez przedstawicieli sołectwa Klonowo. Stoisko gminne – promocyjne, otrzymało zaszczytne III miejsce w konkursie promocji gmin – przygotowane zostało głównie przez Panie z KGW w Bysławiu, nad organizacją czuwała Pani Paulina Ciepluch. Symbol Gminy – maskotka – wiewiórka, była również atrakcją podczas całej uroczystości. Orkiestra Dęta OSP w Bysławiu pod przewodnictwem Kapelmistrza Pana Andrzeja Ponickiego uświetniła uroczystość dożynkową. Stoisko promocyjne Powiatu Tucholskiego, które zajęło I miejsce w konkursie promocji reprezentowane było min przez członków Zespołu Frantówki Bysławskie. Pani Jadwiga Pik będąca na spotkaniu opowiedziała jak Zespół reprezentował Województwo Kujawsko-Pomorskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie wspólnie z przedstawicielami Gminy Kęsowo.