Pięć wyróżnień dla KGW z Gminy Lubiewo na  V Koronowskich Impresjach Kulturalno – Kulinarnych

 

W ostatnią sobotę, 12 marca w Koronowie odbyła się V edycja Koronowskich Impresji Kulturalno – Kulinarnych. Do tegorocznej edycji zostały zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Lubiewo, Koronowo, Nakła nad Notecią oraz Żnina.

Gminy oprócz prezentacji na scenie oraz przygotowania stoiska promocyjnego, brały udział
w dwóch konkursach:

  • rękodzielniczym na najładniejszą ozdobę wiosenną/wielkanocną, gdzie oceniane były m.in.: materiały wykorzystane do wyrobu ozdoby wiosennej, wygląd zewnętrzny, walory estetyczne, technika, kształt, kompozycja, kolor oraz nawiązanie do wiosennej pory roku
  • kulinarnym na potrawę w ramach dziedzictwa regionalnego w kategorii wypieki cukiernicze i potrawy mięsno garmażeryjne. Każda potrawa  była oceniana m.in. pod względem: smaku potrawy, regionalności, oryginalności, łatwości przyrządzenia.

Gminę Lubiewo reprezentowały delegacje Kół Gospodyń Wiejskich  z Bysławia, Bysławka, Cierplewa, Klonowa, Lubiewa, Lubiewic, Minikowa, Suchej, Trutnowa i Wełpina.

Panie przygotowały niesamowicie smaczne potrawy i wypieki  oraz wsparte pomocą opiekunek świetlic wiejskich ozdoby wiosenno-wielkanocne.

Wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy oraz lokalnymi rękodzielnikami przygotowane zostało stoisko promocyjne, które spotkało się z wielkim zainteresowaniem obecnych na imprezie. Na scenie gminę prezentowały Bysławskie Frantówki, które okazały się także niezawodne w chwilowym braku prądu. Dzięki inicjatywie członków zespołu na 20 minut impreza przeniosła się ze sceny do stoiska Gminy Lubiewo. Już pierwsze dźwięki akordeonu zaczęły przyciągać coraz większą liczbę uczestników imprezy wspólnie śpiewających
i tańczących nasze frantówki.

Po zmaganiach artystycznych przyszedł czas na degustację przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich wszystkich gmin potraw oraz jak na jubileusz przystało pojawił się okolicznościowy tort wykonany przez KGW Wtelno, który podzielił Burmistrz Koronowa – Stanisław Gliszczyński oraz Przewodniczący Komisji w konkursie kulinarnym w kat. wypieki cukiernicze – Maciej Jeszka.

 

Do konkursu kulinarnego zgłoszono rekordową ilość potraw (aż po 32 w każdej kategorii).  Komisja Konkursowa miała bardzo trudny wybór. Efektem obrad jury dla naszych kół było uzyskanie aż 5 wyróżnień, i tak:

Wyróżnienia w konkursie rękodzielniczym na najładniejszą ozdobę wiosenną/wielkanocną zdobyły:

  • jajo wielkanocne – KGW Bysław
  • zając wielkanocny – KGW Wełpin,
  • jajo wiosenne – KGW Klonowo

 

Wyróżnienia w konkursie kulinarnym na potrawę w ramach dziedzictwa regionalnego
w kategorii potrawy mięsno garmażeryjne zdobyły:

  • rolada – KGW Wełpin
  • deska babci Janki – KGW Klonowo

V Koronowskie Impresje Kulturalno – Kulinarne zakończono wręczeniem nagród
w konkursach, a panowie Burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński oraz
 Dyrektor Generalny Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie Adam Daszkowski przekazali podziękowania gminom za udział w imprezie i wspieranie swoich Kół Gospodyń Wiejskich.

Wydarzenie z ramienia Gminy Lubiewo koordynowali pracownicy Referatu Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

Więcej zdjęć i lista wszystkich nagrodzonych na http://www.koronowo.pl/gmina/gmina-aktualnosci/kaczka-z-jablkami-i-babka-drozdzowa-najsmaczniejsze-podczas-jubileuszowych-imresji