Niezwykła wystawa w Suchej

Odsłony: 0

„FOTOGRAFIE OD SZEWCA ROBERTA POKORY

ŚWIAT NA SZKLANYCH NEGATYWACH” NIEZWYKŁA WYSTAWA W SUCHEJ

 

Wystawa prezentuje fotografie powstałe z niemal stuletnich szklanych negatywów. Ich autorem jest Pan Robert Pokora (1891-1981), który mieszkał w Suchej. Z wykształcenia i zawodu był szewcem, lecz miał wiele zainteresowań i umiejętności. Naprawiał zegarki, motocykle, robił meble na własny użytek, ale również, i co najważniejsze zajmował się fotografią.

Zbiór jego 1255 szklanych negatywów znajdujący się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu obejmuje prace wykonane od lat 20-tych do końca lat 50-tych XX wieku. Głównym bohaterem zdjęć p. Pokory jest człowiek. Nieliczne są pejzaże oraz fotografie architektury. Brakuje zdjęć z okresu II wojny światowej, którą niestety Pan Pokora spędził w niemieckim obozie jenieckim i na przymusowych robotach w III Rzeszy.

Kolekcja przedstawia portret społeczny wsi borowiackiej pierwszej połowy XX wieku. Cechował je stosunkowo wysoki poziom cywilizacyjny, rozwinięta kultura rolna i zamożność, co odzwierciedlone jest na fotografiach. W ekspozycji przeważają fotografie ślubne, których jest blisko 400, stanowią one 1/3 kolekcji. Wśród nich dominują zdjęcia grupowe, przedstawiające państwa młodych wraz ze wszystkimi weselnikami oraz portrety całopostaciowe lub popiersia pary młodej. Kolejne grupy zdjęć nie mniej liczne to zdjęcia przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej i pogrzebowe. Kolekcję uzupełniają fotografie codziennego życia mieszkańców Suchej przy pracy, świętowaniu i odpoczynku. Fotografie wykonywane były w Suchej oraz jej okolicach, m.in.: Bysławiu, Lubiewie, Świekatowie, Wudzynie i Nowym Jasińcu. Dzięki fotografiom Pana Roberta Pokory zostaną przypomniani mieszkańcy, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne.

Wystawa czynna będzie w grudniu 2015 i styczniu 2016r., w każdą niedzielę w godz. od 11:00 do 13:00 oraz od 17:00 do 19:00 lub po wcześniejszym umówieniu. Kontakt: Wioletta Szymczak (512 864 125).