Możliwość zrealizowania specjalistycznych badań densytometrycznych w kierunku osteoporozy

Odsłony: 0

Gmina Lubiewo we współpracy z firmą „Mobilne Centrum Diagnostyki i Osteoporozy” ma możliwość zrealizowania dla mieszkańców Gminy Lubiewo specjalistycznych badań densytometrycznych w kierunku osteoporozy. Badanie wykonywane byłoby w Lubiewie (parking przy Urzędzie Gminy) w tzw. Osteobusie.

Koszt badania wynosi 35zł od jednej osoby. Badanie jest bezbolesne, a pacjent po badaniu otrzymuje wynik w formie wydruku wraz z krótkim opisem i ustnymi wskazówkami, co do dalszego postępowania.

Warunkiem przyjazdu osteobusa jest zebranie od 70 do 80 chętnych osób. Termin badania zostanie ustalony
po ewentualnym zebraniu grupy.

W związku z tym zapraszam Państwa do rozważenia naszej propozycji i zarejestrowania się pod nr. telefonu 512 864 125. Przy rejestracji proszę podać imię i nazwisko, wiek, pesel i nr kontaktowy.

Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W Unii Europejskiej z powodu osteoporozy co 30 sekund dochodzi do złamania. A można im łatwo zapobiec. Wystarczy dbać, by w codziennej diecie była odpowiednia ilość wapnia, witaminy D i białka. Osteoporoza, inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań.

Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów, z których tylko 25-30 proc. objawia się w postaci ostrego bólu. Inną szczególnie groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku 50 proc. poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się.

 

Osteoporoza to choroba podstępna – nie daje żadnych wczesnych objawów,  nie powoduje bólu.
Dlatego jest nazywana “cichym złodziejem kości”.