Mieszkańcy gminy Lubiewo odwiedzili Ziemię Dobrzyńską – 20.10.2016 r.

Urząd Gminy Lubiewo oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Tucholi zorganizowali wyjazd na Ziemię Dobrzyńską dla mieszkańców gminy Lubiewo. Przejazd oraz część biletów wstępu była finansowana z budżetu Urzędu Gminy Lubiewo w ramach Aktywizacji Mieszkańców.

Uczestnicy najpierw zatrzymali się na Zamku w Golubiu, gdzie pod opieką przewodnika mieli możliwość zwiedzić poszczególne obiekty, komnaty, kaplicę oraz min. wysłuchać historii Anny Wazówny, obejrzeli również prezentację z działalności zamku i organizacji turniejów rycerskich. Kolejnym przystankiem dla zwiedzających była Szafarnia, gdzie pani Marzena przedstawicielka Stowarzyszenia Jakubowego w Płonnem opowiedziała o działalności wsi tematycznej Nocy i Dni, uczestnicy obejrzeli prezentację oraz krótkie scenki rekonstrukcyjne  min. z filmu. Trzecim przystankiem było Płonne gdzie w tamtejszej szkole podstawowej znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej, pisarka przybywała kilkakrotnie w tej wsi i tam właśnie zrodził się pomysł na powieść Noce i dni. Uczestnicy mogli obejrzeć eksponaty z filmu oraz pamiątki pisarki. Ponownie autokarem przemieścili się do Szafarni i zwiedzili Ośrodek Chopinowski, wysłuchali historii pobytów Fryderyka Chopina na Ziemi Dobrzyńskiej oraz mieli okazję wspólnie zaśpiewać jedną z pieśni przy akompaniamencie fortepianu.

Kolejne miejsce na trasie wycieczki to Agroturystyka ,,Trzy Kasztany” w Dulsku, tam czekał na uczestników obiad po którym z ciekawością wysłuchali właścicielki, która opowiedziała o swojej działalności min organizacji imprez okolicznościowych.

Ostatnim miejscem w którym się zatrzymali uczestnicy wyjazdu była starówka Golubia, tam podążając za przewodnikiem zwiedzili kościół Św. Katarzyny oraz weszli na wieże widokową i z góry zobaczyli panoramę miasta oraz warownię. W strugach deszczu wrócili późnym wieczorem do domów, w drodze powrotnej planując kolejne miejsca do odwiedzenia ale to już może plany na przyszły rok.

Opracowała Joanna Jastak organizator wycieczki.