Laboratoria przyszłości – 161 800,00 zł dla szkół z Gminy Lubiewo

Wójt Gminy Lubiewo wraz z dyrektorami szkół przystąpili do programu „Laboratoria Przyszłości” i dzięki temu pozyskano środki finansowe dla Szkoły Podstawowej w Lubiewie w wysokości 70 000,00zł i  Szkoły Podstawowej w Bysławiu wysokości 91 800,00zł. (wysokość środków uzależniona była od liczby uczniów).

„Laboratoria przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach przyznanych środków,  szkoły były zobowiązane zakupić podstawowe wyposażenie, do którego należą: drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.), mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.) i stacje lutownicze (do mikrokontrolerów). Ponadto, szkoły miały prawo dokupić inny sprzęt wg własnych potrzeb zgodnie z katalogiem wyposażenia przygotowanym przez ministerstwo.

Do naszych szkół trafią dodatkowo m.in.: specjalistyczne urządzenia i narzędzia w zakresie robotyki i mikroelektroniki, wyposażenia stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej, wyposażenie AGD, materiały eksploatacyjne i wiele innych pozycji, których łączna liczba przekracza 90. Część sprzętu już dotarła do naszych placówek, pozostała część jest sukcesywnie dostarczana i będzie udostępniana uczniom. Projekt ma zakończyć się w sierpniu br.