Komunikat Starosty Tucholskiego po posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Tucholskiego

Tuchola, dnia 1 grudnia 2020 r.

 

Komunikat Starosty Tucholskiego

po posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Powiatu Tucholskiego

odbytej w dniu 1 grudnia 2020 r.

 

W związku z rozpoczętym sezonem zimowym i niebezpieczeństwami, które może nieść ta pora roku dla mieszkańców naszego powiatu przekazuję następujące informacje i komunikaty od służb i inspekcji z terenu powiatu tucholskiego:

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi:

 

Mając na uwadze informacje na temat sytuacji epidemicznej na terenie powiatu tucholskiego przekazuję, że na dzień 1 grudnia 2020 r. ilość osób aktywnie zakażonych na wirusa SARS-CoV-2 spadła, w stosunku do momentu szczytowego przypadającego na pierwszą połowę listopada. Sytuacja pod tym względem jest stabilna.

Jednak, pomimo spadku wzrostu osób zakażonych na koronowariusa apeluję o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

 

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami i zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu.

Apeluję o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, www.gov.pl/koronawirus lub dzwoniąc pod numery telefonu:

 

 1. Informacja o objęciu kwarantanną, izolacją lub izolacją w warunkach domowych może być przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności w tym przez telefon. Informacja jest przekazywana z nr telefonu +48221043705.
 2. Wszelkie pytania związane z epidemią, w tym dotyczące kwarantanny i izolacji należy zgłaszać poprzez infolinię nr tel. +48222500115.

 

Proszę o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności.                    W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie               w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne na terenie powiatu.

Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów z zakresu medycyny.

 

Przestrzegaj zasady DDM !!!

Dystans Dezynfekcja Maseczka

 

 

Komenda Powiatowa Policji w Tucholi:

 

Okres przedświąteczny to okres intensywnych zakupów. W dobie pandemii koronawirusa znaczna część zakupów dokonywana jest przez Internet.

 

Zakupów dokonujmy poprzez sprowadzone strony internetowe lub portale sprzedażowe.

 

Grudzień to czas żniw dla oszustów. Co chwila wymyślają nowe sposoby na to, aby okraść swoje ofiary. Najczęstsze sposoby wyłudzenia pieniędzy to:

Oszustwo na BLIK-a

Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie kodu BLIK.

Fałszywe maile

Uważać trzeba na fałszywe maile, których adresy sugerują, że zostały nadane przez np. firmy kurierskie, sieci komórkowe lub urzędy. W załącznikach znajdują się pliki, których nie należy otwierać.

Fałszywe SMS, MSM oraz linki w wiadomościach tekstowych

W żadnym wypadku nie należy odpisywać na podejrzane wiadomość ani klikać w podane w nich linki. Taka operacja niesie ryzyko utraty pieniędzy na koncie bankowym, do którego mamy dostęp za pośrednictwem Internetu.

Fałszywy znajomy w mediach społecznościowych

Oszuści włamują się na konto użytkownika, podszywając się pod tożsamość właściciela konta, przesyłają do grupy znajomych wiadomości z prośba o pożyczkę.

 

Fałszywa sprzedaż w mediach społecznościowych

Oszuści podszywają się pod sprzedających w sieci i obiecujących płatność za pobraniem, za zamówione towary.

 

Pamiętaj! Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę pieniędzy za pomocą mediów społecznościowych lub komunikatorów – zweryfikuj ją!

 

Kupowanie z niesprawdzonego źródła to strata pieniędzy, brak zamówionego towaru                  i niepotrzebne nerwy.

 

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi

 

W okresie jesienno – zimowym odnotowywany jest wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym “cichym zabójcą”, gdyż nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
 4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
 5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji.
 6. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

  7. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

 

Zainstaluj czujkę czadu.

 

 

 

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tucholi

 

Obecna pora roku i temperatura sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Wobec powyższego Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tucholi przeprowadza sprawdzenia wprowadzonych zasad bioasekuracji.

W związku z powyższym przypomina się o obowiązujących środkach bioasekuracji m.in:

zakazuje się:

pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,

 • nakazuje się:

utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,

utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.

 

Ponadto inspekcja weterynaryjna, ze względu na okres przedświąteczny, sprawuje nadzór nad wytwarzaniem żywności pochodzenia zwierzęcego.

 

 

NOGA Z GAZU – apel służb drogowych

 

W związku ze zmieniającą się aura pogodową i ze względu na spadki temperatur powodujące przymrozki służby drogowe z terenu powiatu tucholskiego apelują o dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Na uwadze trzeba mieć również fakt, że w wielu miejscach może wystąpić tylko miejscowe oblodzenie nawierzchni.

W razie jakichkolwiek pytań i uwag związanych z sytuacją na drogach można kontaktować się pod następujące numery alarmowe:

 

Rejon Dróg Wojewódzkich  w Tucholi

 

52 3361220 lub 728 900 930

 

Zarząd Dróg Powiatowych w Tucholi

 

525590112 lub 696 050 438

 

Noga z gazu = bezpieczny i szczęśliwy powrót do domu