Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach. To także czas wzmożonego ryzyka powstania pożaru w domu. W ubiegłym roku, aż w 27 802 przypadkach pożary wybuchały w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Dużej części z nich dałoby się uniknąć, gdyby właściciele przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przyczyny pożarów są różne. Mogą być związane są z problemami urządzeń grzewczych oraz niewłaściwym zachowaniem dorosłych czy wypadkami spowodowanymi przez dzieci. Podejmując odpowiednie środki ostrożności w życiu codziennym, można uniknąć pewnych przyczyn pożaru.
Jak zapobiec pożarowi w domu?
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad i prostych środków ochrony przeciwpożarowej, które mogą poprawić bezpieczeństwo Twojego domu:
- zwróć uwagę na właściwe warunki instalacji elektrycznej,
- produkty łatwopalne (butle, zbiorniki paliwa itp.) trzymaj z dala od wszelkich źródeł ognia,
- regularnie sprawdzaj szczelność przewodu kominowego i usuwaj sadzę,
- nie przechowuj opału w pobliżu kominka,
- zainstaluj w swoim domu czujniki dymu i tlenku węgla – zaalarmują Cię tak szybko, jak to możliwe w przypadku niebezpieczeństwa,
- kup gaśnicę i umieść je w łatwo dostępnym miejscu. Przy piecu warto postawić dodatkową.
- Nie blokuj korytarzy meblami, gadżetami i nie wieszaj zasłon – dom musi mieć również bezpieczną ścieżkę ewakuacyjną.
Ogień to żywioł, który powoduje duże szkody i może być śmiertelny. Oprócz zniszczeń mienia może także poważnie zaszkodzić zdrowiu domowników, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i utrzymaniu porządku w kotłowniach i bezpośrednio przy piecach C.O w naszych gospodarstwach domowych.