Informacja na temat ochrony środowiska, segregacji odpadów i recyklingu

Odsłony: 3

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być śmieciem – stają się wartościowym surowcem.

Segregacja i recykling odpadów pozwala na:

  • przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały,
  • ograniczenie ilości odpadów i oszczędzanie miejsca na składowanie,
  • ograniczenie ilości wprowadzonych szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi odpadów,
  • ograniczenie zużycia surowca naturalnego,
  • oszczędzanie zużycia energii,
  • ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery,

Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie
w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy.

Przypominamy, że od 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju obowiązują nowe zasady dotyczące  odpadów, tj.  Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory odpady dzielimy na cztery frakcje:

 

Papier – worek niebieski        

Wrzucamy Nie wrzucamy
Opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, zeszyty i książki, zadrukowane kartki. Papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek.

 

Szkło – worek zielony

Wrzucamy Nie wrzucamy
Butelki i słoiki po napojach i żywności ( w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). Ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, luster szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.

 

Metale i tworzywa sztuczne – worek żółty   

Wrzucamy Nie wrzucamy
Odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach) opakowania po środkach czystości (np. proszek do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp. Plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców) Butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

 

Odpady ulegające biodegradacji – worek brązowy 

Wrzucamy Nie wrzucamy
Odpadki warzywne i owocowe ( w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew. Kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

 

Pozostałości po segregowaniu wyżej wymienionych odpadów należy wrzucać do pojemnika na  zmieszane odpady komunalne.  

 

Na terenie Gminy Lubiewo dodatkowo można segregować popiół z kotła (pieca centralnego ogrzewania), kominka, grilla (pojemniki koloru czarnego).