23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest zwiększenie świadomości i zrozumienia tego poważnego problemu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie – dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.
Sprawdzone 12 sposobów na poprawę obniżonego nastroju
Ważne, aby nie poprzestawać na edukacji i dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień. Jak możemy w prosty sposób wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia?
1. Znajdź czas tylko dla siebie
2. Zadbaj o sen
3. Spróbuj technik relaksacyjnych
4. Bądź aktywny fizycznie
5. Posmakuj diety na lepszy nastrój
6. Spróbuj ograniczyć używki
7. Wsłuchaj się w potrzeby organizmu – rozważ suplementację
8. Rozpoznawaj, nazywaj i akceptuj emocje
9. Zrób dla kogoś coś miłego
10. Ogranicz media społecznościowe i natłok informacji
11. Okazuj wdzięczność
12. Spędzaj czas z bliskimi
Jak zadbać o kogoś, kto ma obniżony nastrój?
Wiesz już jak się sobą zaopiekować – te skuteczne i udowodnione naukowo wskazówki możesz wprowadzić w życie jeszcze dziś. A co zrobić, gdy dostrzegamy przygnębienie u kogoś innego?
Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak. Nie chcesz zaszkodzić albo wykazać się brakiem empatii i wrażliwości. Nie martw się. Nie musisz być terapeutą, by okazać komuś wsparcie w trudniejszych chwilach.
Kluczem są trzy zasady:
1. Nie oceniaj. Każdy przeżywa cierpienie na swój sposób, nawet taki, który może być dla nas niezrozumiały. Pozwalaj innym doświadczać emocji po swojemu.
2. Wysłuchaj. Niektórym może pomóc rozmowa i wyrzucenie z siebie problemów. Ważne, by pozwolić komuś opowiedzieć ich historię, bez przerywania, oceniania, komentowania czy dawania porad – szczególnie gdy ta osoba o nie nie prosi. Gdy ktoś ma trudności z formułowaniem myśli, możesz zadawać proste pytania pomocnicze.
3. Podkreśl swoją obecność. Niektóre osoby mają trudności z proszeniem o wsparcie, więc zapewnienie, że jesteśmy obok i pomożemy, jest budujące dla osoby, która cierpi.