Dzień Walki z Depresją 2023

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest zwiększenie świadomości i zrozumienia tego poważnego problemu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie – dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.

Sprawdzone 12 sposobów na poprawę obniżonego nastroju

Ważne, aby nie poprzestawać na edukacji i dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień. Jak możemy w prosty sposób wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia?

1. Znajdź czas tylko dla siebie

2. Zadbaj o sen

3. Spróbuj technik relaksacyjnych

4. Bądź aktywny fizycznie

5. Posmakuj diety na lepszy nastrój

6. Spróbuj ograniczyć używki

7. Wsłuchaj się w potrzeby organizmu – rozważ suplementację

8. Rozpoznawaj, nazywaj i akceptuj emocje

9. Zrób dla kogoś coś miłego

10. Ogranicz media społecznościowe i natłok informacji

11. Okazuj wdzięczność

12. Spędzaj czas z bliskimi

Jak zadbać o kogoś, kto ma obniżony nastrój?

Wiesz już jak się sobą zaopiekować – te skuteczne i udowodnione naukowo wskazówki możesz wprowadzić w życie jeszcze dziś. A co zrobić, gdy dostrzegamy przygnębienie u kogoś innego? 

Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak. Nie chcesz zaszkodzić albo wykazać się brakiem empatii i wrażliwości. Nie martw się. Nie musisz być terapeutą, by okazać komuś wsparcie w trudniejszych chwilach.

Kluczem są trzy zasady:

1. Nie oceniaj. Każdy przeżywa cierpienie na swój sposób, nawet taki, który może być dla nas niezrozumiały. Pozwalaj innym doświadczać emocji po swojemu.

2. Wysłuchaj. Niektórym może pomóc rozmowa i wyrzucenie z siebie problemów. Ważne, by pozwolić komuś opowiedzieć ich historię, bez przerywania, oceniania, komentowania czy dawania porad – szczególnie gdy ta osoba o nie nie prosi. Gdy ktoś ma trudności z formułowaniem myśli, możesz zadawać proste pytania pomocnicze.

3. Podkreśl swoją obecność. Niektóre osoby mają trudności z proszeniem o wsparcie, więc zapewnienie, że jesteśmy obok i pomożemy, jest budujące dla osoby, która cierpi.

Więcej informacji na temat dbania o swoje zdrowie psychiczne na co dzień znajdziesz w artykule:

SAD, czyli sezonowe obniżenie nastroju: jak wtedy dbać o swoje zdrowie psychiczne?

https://docs.google.com/document/d/1mYx18aSDta23J6OV2amA2oma9Rgk9v92WCL4I19ylMc/edit#heading=h.tflmox7tguoc