Ciekawostki turystyczne

Odsłony: 8

Jedna z nielicznych w kraju przeprawa promowa, którą płynąc możesz:

 • podziwiać uroki Zalewu Koronowskiego,
 • Szlak Trzech Wież nad Borami im. Włodka Dębickiego, który na trasie Lubiewo – Bysław – Bysławek – Lubiewo wytyczają wieże zabytkowych Kościołów otulone pięknymi borami. Należą do nich następujące świątynie:
 • Lubiewo – Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowano w latach 1841-1842 w stylu neoromańskim. Dwadzieścia lat później dostawiono do niej wieżę (1861). Do najciekawszych zabytków sakralnych należy zaliczyć neobarokowy ołtarz główny z II połowy XIX w. z barokowym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami Wojciecha i Stanisława (II połowa XVIII w.) Interesujące są także boczne ołtarze i rokokowo klasycystyczna chrzcielnica z zapieckiem przedstawiającym płaskorzeźbę Chrztu w Jordanie.
 • Bysław – świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego powstała w latach 1886-1888. Zbudowana została w stylu neogotyckim. Do najciekawszych zabytków należą dzwony z 1636 r. i 1887r., granitowa kropielnica z rytym napisem „A.O. 1747 X MP”, rokokowa monstrancja z ok. 1770 r., barokowy pacyfikał z końca XVIII w., a także późnobarokowe feretrony.
  Zespół klasztorny w Bysławku – powstał w 1602 r. przez rozbudowę dworu Żalińskich. W barokowo-klasycystycznym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, na uwagę zasługuje kaplica Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, wczesnobarokowy ołtarz w kaplicy ukrzyżowania. Z XVIII w. zachowały się ławy barokowe oraz konfesjonał.
  Koneserom kultury i zabytków oferujemy ponadto:
 • Muzeum narzędzi rzemieślniczych w Bysławku
 • Kamienna Drogę Krzyżowa kończąca się Golgotą
 • Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej nad jeziorem Minikowskim na terenie zwanym Kozim Bórkiem gdzie prowadzone są Nabożeństwa Fatimskie w okresie od 13 maja do 13 października oraz znajduje się źródełko o właściwościach leczniczych,
  oraz inne zabytki, w których straszy, a może nie – któż to wie?