APEL – Pomóżmy zwierzętom w czasie mrozów

W związku z sytuacją pogodową zwracamy się do mieszkańców Gminy Lubiewo z prośbą o zwrócenie uwagi na dobrostan zwierząt gospodarskich i domowych. Kolejna fala mrozów może okazać się dla nich bardzo niebezpieczna, jeśli zwierzęta nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Prosimy o zwrócenie uwagi na przemarznięte, bezdomne koty, a także o przygotowanie ciepłych bud dla psów i zapewnienia im ciepłej strawy i dostępu do świeżej wody. Prosimy o zabezpieczanie zwierząt w najlepszy możliwy sposób!

 

Zima to czas szczególnie dokuczliwy dla zwierząt mieszkających na zewnątrz, w tym wolno żyjących kotów oraz psów w kojcach i przy budach. Pomóżmy naszym pupilom i przenieśmy je do ocieplanych pomieszczeń lub uchylmy dla nich okienka w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych, aby ochronić je przed mrozem.

Pamiętajmy aby:

  1. Zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów kocem lub słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylna klapką, materiałem.
  2. Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – zwolnić (pod nadzorem) zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.
  3. Podawać ocieploną wodę do picia.
  4. Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
  5. Jeżeli to możliwe zabrać psa do domu.

Pamiętajmy również o innych zwierzętach takich jak koty wolno bytujące, które są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami. Zapewnijmy im wejście do piwnic lub altan w trudnym okresie zimowym.

Sukcesywnie dokarmiajmy też ptaki w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt:

Art.9.1 Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi.

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.

Nie bądźmy obojętni !